21.8 C
Скопје

Мицотакис и Јеронимос телефонски разговарале за начинот на прослава на Божиќ во Грција

За начинот на кој оваа година ќе се слави Божиќ во Грција, телефонски разговарале грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и поглаварот на грчката православна црква, архиепископот Јеронимос, јави дописничката на МИА од Атина.

Од кабинетот на Мицотакис соопштуваат дека за време на разговорот станало збор „за текот на пандемијата во земјата и за начинот на кој ќе се прослави Божиќ во овогодинешните посебни услови” и додаваат дека во следните денови ќе има и официјални соопштенија.

Телефонскиот разговор го најави портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на брифингот со новинарите во понеделникот, а се очекува до крајот на неделава, да  бидат соопштени и одлуките за работата на црквите, фризерските салони и продавниците за малопродажба што се затворени поради карантинот.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар