Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Металург со убедливата победа против домашната екипа на Струга ја заврши групната фаза на традиционалниот ракометен турнир.

Во првиот денешен натпревар од третиот ден тимот од Автокоманда славеше против стружани со резултат 35:24 (17:12).

Победата на Металург ја најави високото водство уште во почетната фаза на средбата од 5:1. Својата предност ја задржаа играчите на Кастратовиќ до самиот крај на првото полувреме.

Оваа разлика на почетокот на вториот дел се зголеми за дополнителни четири гола (22:13), со што стана јасно дека Струга нема да има сили да избегне висок пораз. Во денешната победа доминираше Кондев со шест голови, еден помалку запиша Хорват.

Така, со триумф ја ја завршија својата обврска во групата „Б“ и в сабота ќе имаат слободен ден, а во недела најверојатно ќе играат во малото финале.

Прочитајте и...  РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Слободен печат

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат

„Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Слободен печат

Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

Слободен печат