Мерка тешка 20 милијарди евра: Германците од 1.јули ќе плаќаат помал ДДВ

– Имаме шанси да ја вратиме економијата на патеката на раст во втората половина од годината, изјави министерот за економија Петер Алтмајер.

Пратениците од долниот дом на германскиот парламент дадоа поддршка на пакетот стимулативни мерки, со кои се предвидува намалување на данокот на додадена вредност од сегашните 19 на 16 отсто од 1. јули, пренесува „Ројтерс“.

Целта на усвоените мерки е поттикнување на растот на најголемата европска економија по негативните ефекти од пандемијата од корона вирусот.

Сега се очекува горниот дом од парламентот, Бундесратот, денеска попладне исто така да даде поддршка за намалување на ДДВ, мерка која владата ќе ја чини 20 милијарди евра, како и низа други мерки, вклучувајќи и исплата на бонуси за семејствата од 300 евра по дете.

– Имаме шанси да ја вратиме економијата на патеката на раст во втората половина од годината, изјави министерот за економија Петер Алтмајер.

Прочитајте и...  Спасовски од Куманово: Излезете на гласање безбедно е, изберете сигурност

 

Прочитај повеќе

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција