15 C
Скопје

Медицински сестри сведочат за Слободен печат: Немаме доволна заштита, а граѓаните се несовесни

Откако во поликлиника Јане Сандански се отвори пункт за тестирање од вирусот ковид-19, медицинските сестри и доктори стравуваат за нивното здравје. Иако е добро познато дека пунктот е поставен на посебен влез и здравствените работници кои вршат тестирање носат заштитна опрема, опасноста од заболување од коронавирусот ја чувствува и медицинскиот персонал кој не е во директен контакт со евентуалните заболени.

Медицинска сестра вработена во поликлиниката, истакнува дека не се доволно заштитени, бидејќи надлежните сметаат дека не се изложени на ризик, но не е така, вели таа. Со читателите на Слободен печат ја споделува секојдневната рутина и пристапот кој го имаат кон пациентите.

– Термин за тестирање на пациентите им закажуваме преку мој термин откако телефонски тие одговараат на прашања од анкетата. Само ако позитивно одговорат на  сите прашања, имаат право на тестирање. Доколку само едно од прашањата е негативно, на пример не биле во контакт со некој од странство, но сепак имаат висока температура, кашлица или некоја друга потешкотија, тие инсистираат да посетат матичен лекар. Ние тоа не можеме да им го забраниме. А кога доаѓаат, никој не знае дали се носители на вирусот – објаснува медицинската сестра.

Прочитајте и...  Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 49 пациенти, а вкупно се лекуваaт 297 болни

Таа додава дека од заштитна опрема имаат маска, ракавици и капи коишто ги обезбедуваат приватните ординации и им ги даваат на вработените.

– Не е точно дека немаме контакт со пациенти. Поради состојбата со коронавирусот лекари од специјалистичките ординации дежураат на Инфективна клиника. Поради тоа, ние не ги препраќаме пациентите, туку ги вршиме сите потребни интервенции. На пример вадиме конци, ставаме катетар бидејќи не работи амбулантата на урологија, правиме ЕКГ ако дојде пациент со тахикардија. Не само што сме во контакт, туку сме и во допир со пациентите – објаснува медицинската сестра, која сакаше да остане анонимна, но и е позната на редакцијата.

И лаборантите се во директен контакт со пациенти и имаат оскудна заштитна опрема

Прочитајте и...  Маж хоспитализиран со ковид-19 во Струга, се вратил од патување во Занзибар, Африка

– Лабораторијата е секогаш полна, исто како што беше пред да се појави вирусот. Доаѓаат пациенти за проверка на крвна слика, не можеме да ги вратиме, но работиме со страв, бидејќи не сме доволно заштитени. Немаме скафандери, ниту визири – се жали лаборантката со која разговаравме.

Во амбулантите не се почитува полицискиот час

Ако дојдете во поликлиниката Јане Сандански, по 11 часот ќе видите дека не се почитува полицискиот час. Иако на граѓаните постари од 67 години им е забрането да бидат надвор од дома, амбулантата е полна и со 80 годишници, можеби и постари. Им кажуваме дека не треба да бидат надвор, ама не разбираат. Полиција никогаш не дошла во проверка да види дали се почитува полицискиот час, додава нашата соговорничка и нагласува дека забележителна е голема недисциплина кај граѓаните, бидејќи голем дел од нив на лекар одат без маска и ракавици.

Прочитајте и...  Џо Бајден му честиташе 90-ти роденден на Михаил Горбачов

Поврзани вести

Жител на Боговиње со оружје се заканувал поради расправија во сообраќајот

Слободен печат

Прв контингент од Кина: Црна Гора доби 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“

Слободен печат

Здружуваат сили: Есперти од САД и од Кина заеднички во борбата против пандемијата

Слободен печат

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат

Курти со писмо до Нетанјаху и до Ердоган: Ви благодарам за честитките за изборната победа

Слободен печат

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари„

Слободен печат

Остави Коментар