6 C
Скопје

Tag : заштитна опрема

Вести Регион

Извештај на Ревизорскиот суд во Словенија: Државата е неефикасна во набавката на заштитна опрема

Слободен печат
Владата, министерствата и Агенцијата за стокови резерви во Словенија, иако во вонредни околности, беа неефикасни во набавката на медицинска и лична заштитна опрема (ППЕ) за...
Вести Македонија

Нова донација од околу 80.000 заштитни маски во Крушево

Слободен печат
Донација од околу 80.000 заштитни маски пристигна во Крушево од турската компанија „Алим“. Станува збор за 35 пакети со околу 80. 000 маски. Ова е втора донација од заштитни маски за општина...
Вести Македонија

468 санкции за неносење маска

Слободен печат
Во текот на изминатото деноноќие (21/22.02.2021 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се...
Вести Македонија

Филипче: СЗО донираше маски, очила, заштитни наметки и ракавици на Инфективната клиника

Слободен печат
Благодарност до Светската здравствена организација која во рамките на Солидарити фондот, донираше лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни болести и фебрилни...
Вести Регион

БиХ ќе добие 11 тони заштитна опрема од СЗО

Слободен печат
Светската здравствена организација во следните две недели ќе достави вкупно 11 тони помош на Босна и Херцеговина, пренесуваат босанските медиуми. Помошта вклучува заштитна медицинска опрема...
Вести Македонија

Американската амбасада донираше заштитни средства за организација на изборите

Слободен печат
Амбасадата на САД во земјава денеска на Државната изборна комисија и предаде донација од 50.000 заштитни маски и 10.000 дезинфициенци како помош и поддршка во...
Вести Македонија

Независниот Синдикат на Управа за водење на матични книги бара заштитна опрема

Слободен печат
Незвисниот Синдикат на Управата за Водење на Матични Книги реагира во врска со немањето на заштитна опрема и непочитувањето на превентивните мерки во институцијата. -Од...
Вести Македонија

Во Кичево издадени 39 прекршочни платни налози за неносење маски

Слободен печат
На подрачјето на ОВР-Кичево во изминатото деноноќие полициските службеници констатирале 39 прекршоци за неносење лична заштита на лицето,за што се издадени прекршочни платни налози за...
Хроника

Писмено предупредување за неносење заштитни маски добиле пет лица во Тетово

Слободен печат
Четири лица ќе се соочат со полициски пријави за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија” според член 206 од Кривичниот законик, информираше денеска...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Гардијан”: На британските болници им се заканува недостиг од заштитна опрема

Слободен печат
Залихите на заштитни одела се при крај во болниците низ Велика Британија и тие би можеле да останат без нив до крајот на денот или викендот, објави „Гардијан”. Националната здравствена служба (НХС) им испраќа...