Масакар на Мадагаскар: 46 лица загинаа во судир меѓу крадци на говеда и селани

Селани во Мадагаскар/ Фото MAXINE HICKS / Alamy / Alamy / Profimedia

Најмалку 46 лица загинале на Мадагаскар во судир меѓу крадци на говеда и селани.

Нападот се случил во општината Маровицика на југоисток од земјата.

Околу 120 вооружени мажи извршиле рација во две села, Амбохицохи и Вохитимбе.

Државната комисија за човекови права објави дека ќе спроведе независна истрага за нападите. Се вели дека со тоа ќе се обезбеди подобра безбедност на локалното население, пренесува Џи-Би-Си.

Конфликтите меѓу крадците на говеда и селаните често се случуваат во таа област.

Мадагаскар, земјата која се бори со глад: Четири години без дожд, деца се хранат со бубачки, водата ја пијат од бари

Видео на денот