„МАРДАМ“ на Масин и на Арда, задоволство за ушите и очите

Пред бројната публика настапија академскиот сликар Мирослав Масин и младиот пијанист Арда Мустафаоглу, кој е инаку, сериозен наследник на нашиот Симон Трпчески.

Пред настапот, скромниот и непосреден Арда, објасни дека овојпат ќе слика на пијаното, додека Масин ќе свири на сликарското платно. Од оваа вечерна соработка на двајцата уметници, излегоа повеќе цртежи. На вториот дел на перформансот се придружија музичарите од квартетот „Strength“.

На крајот пак, двајцата уметници си ги заменија улогите – пијанистот наслика цртеж, а сликарот седна зад пијаното.

Да потсетиме, целта на проектот „МАРДАМ“ е скромен придонес во тоа Градскиот парк да прерасне во место каде класичната музика и ликовната уметност непосредно ќе бидат достапни на посетителите.

Прочитајте и...  Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Во продолжение, погледнете дел од атмосферата.

Прочитај повеќе

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат