Манчестер сити со соопштение: УЕФА те тужи, УЕФА ти суди!

– Во декември 2018 година, инспекторите на УЕФА јавно сакаа да ни изрекуваат санкции кога сеуште не беше покрената истрага за клубот – велат од „Етихад“.

На денот на вљубените еден шокантен подарок од Европската фудбалска куќа за Манчестер сити кој доби забрана во УЕФА натпреварувањата во наредните две години.

Освен забраната, „граѓаните“ ќе мора да платат и парична казна од 30 милиони евра, а после одлуката на УЕФА веднаш се огласија и од „Етихад“ со соопштение:

– Клубот е разочаран, но и не толку изненаден од денешните најави на Советодавниот совет на УЕФА. Нашиот клуб секогаш бараше независно тело да биде вклучено во процесот за да може да се донесат одлуки непристрасно. Во декември 2018 година, главните инспектори на УЕФА јавно сакаа да ни изрекуваат санкции кога сеуште не беше покрената истрага за клубот. Клубот тогаш се жалеше до правниот орган на УЕФА, а жалбата е прифатена во Судот за спортска арбитража. Едноставно кажано, ова е случај инициран од УЕФА, кој го гони УЕФА и го суди УЕФА.  Сега ќе бараме непристрасна пресуда што е можно поскоро. Во прв степен, ќе поднесеме жалба пред Судот за спортска арбитража во Лозана – се вели во соопштението на Манчестер Сити.

Прочитајте и...  Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Дефинитивно во наредниот период ќе се води „војна“ на релација Манчестер сити – УЕФА.

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје го демолира бугарски Левски

Слободен печат

Моќен старт на сезоната во Бундеслигата, Баерн со осумка го почести Шалке (ВИДЕО)

Слободен печат

Леви уште еднаш покажа дека е мајстор за преговори, овој пат го надмудри Реал Мадрид

Слободен печат

Надал и Лајовиќ ги помешаа пешкирите : Се надевам дека си негативен

Слободен печат

Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Слободен печат

Левандовски обвинет за затајување данок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Револуционерна одлука на ФИФА, фудбалерите ќе може да ги менуваат репрезентациите

Слободен печат

Елмас во новата сезона со нов број, ја „лапна“ седумката на Каљехон

Слободен печат

Српската пресметка во Рим му припадна на Ѓоковиќ

Слободен печат

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Слободен печат

Моментот кој навивачите на Ливерпул го чекаа цело лето (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона има димајант од половина милијарда евра, одигра два натпревари и ги полуде навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат