Макрон преку писмо до Курти бара укинување на таксите со Србија - Слободен печат

Макрон преку писмо до Курти бара укинување на таксите со Србија

Суспендирање на сто процентната такса од страна на Косово и прекинување на кампањата против признавање на Косово од страна на Србија- напиша францускиот претседател.

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета експрес”.

-Првиот чекор треба да биде продолжување на дијалогот, за кој сум подготвен да посредувам, преку организирање самит во Париз, наскоро, со лидерите на Косово и Србија, во соработка со канцеларката (Ангела) Меркел и високиот претставник на ЕУ, (Жозеп) Борел- напиша Макрон во писмото што француската амбасадорка во Приштина Марин Кристин Бутел му го предала на Курти.

Макрон пишува дека продолжувањето на дијалогот подразбира акции од двете страни.

-Суспендирање на сто процентната такса од страна на Косово и прекинување на кампањата против признавање на Косово од страна на Србија- напиша францускиот претседател.

Прочитајте и...  Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Писмо до новоизбраниот косовски премиер Курти вчера испрати и  американскиот државен секретар Мајк Помпео во кое исто така му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да биде приоритет.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

деветнаесет − 15 =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат