Макрадули: „Али експрес“ сензорите само предизвикуваат паника помеѓу граѓаните, воздухот не е толку загаден како порано

Во насока на намалување на аерозагадувањето Макрадули најави план за чист воздух „Јас не загадувам“, со кој како што рече,  државните институции нема повеќе да загадуваат.

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, го отфрла тврдењето дека Скопје редовно се наоѓа меѓу петте најзагадени градови во светот. Според него, мерењата од државниот мониторинг центар покажуваат дека во октомври, ноември и декември 2019 година, споредено со петте изминати години, имаме драстично помало загадување на воздухот. Тој ги смета за неточни податоците од мерењата на воздухот, кои често пати се појавуваат на социјалните мрежи,

– Сакам да укажам дека ние како и сите држави членки на Европската Унија, податоците и дефинирањето на политиката го правиме врз државниот мониторинг систем и инструментите што чинат многу пари. Креирајќи политика со „али експрес“ сензори може само да предизвика паника помеѓу граѓаните. Не велам дека нема загадување, но нема потреба да се прогласи алармантна состојба во градот. Оваа година не е загадено како другите години, бидејќи заеднички, координирано и благодарение на зголемената свесност на граѓаните и со активностите на централната и локалната власт имаме помалку објекти што загадуваат. И никаде во светот не постои друго решение за загадувањето на воздухот, освен со елиминирање на изворите на загадување – вели Макрадули.

Прочитајте и...  Невремето во Грција одзеде два животи (ВИДЕО)

Во врска со обвинувањата дека во Македонија се внесува опасен отпад, Макрадули рече дека се е според закон.

– Во Р.С. Македонија постојат закони, земјава е дел од светски конвенции кои ги има ратификувано  и каде тие работи се регулирани. Прво да правиме разлика дали зборуваме за отпад или за опасен отпад или за отпад што се согорува. Министерството за животна средина не издава дозволи за увоз на отпад, освен ако не станува збор за отпад кој може да се употребува за нешто, на пример железото се користи како суровина, а потоа се извезува во странство. Затоа сите дозволи коишто се дадени се согласно законите кои постојат во нашата држава, согласно светските стандарди – истакна Макрадули, и додаде дека не сака да верува во конспиративни теории.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Скептиците кои не веруваат во коронавирусот демонстрираат во Лондон

Тој вели дека инспекциите се на терен, работат и царината и Министерството за внатрешни работи, но доколку има нерегуларности, постојат органи кои што тоа го санкционираат.

– Како за пример, Европската комисија на 26 ноември на Бугарија и додели 98 милиони евра за изградба во Софија на капацитет кој што од алтернативно гориво ќе произведува електрична енергија. Мораме да веруваме на институциите, и третманот на отпад што го има и во Виена и во Љубљана да дојде и во нашиот двор. И ако тоа го прави цела Европа треба да покажеме европска свесност, и ние да влеземе во тој процес – дециден е заменик министерот за животна средина.

Во насока на намалување на аерозагадувањето Макрадули најави план за чист воздух „Јас не загадувам“, со кој како што рече,  државните институции нема повеќе да загадуваат.

Прочитајте и...  Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

 

 

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат