Лукашенко: Нема да има повторно избори

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави денеска дека нема да има нови претседателски избори во таа држава.

– Вие нема да доживеете да го видите денот кога ќе направам нешто под притисок. Нема да има повторно избори, бидејќи во тој случај, нема да има фабрики, нема плантажи. Се ќе биде уништено за половина година – рече Лукашенко.

Се огласи ривалката на Лукашенко: Подготвена сум да преземам одговорност и да се однесувам како национален лидер

Тој денеска ја посети фабрика и во таа прилика рече дека има информации дека сите фабрики во државата работат нормално.

Неколку стотици демонстранти се собраа пред портите на фабриката за време на неговата посета, држејќи транспаренти со кои бараа негова оставка.

Додека на улиците во Минск протестираат 200.000 демонстранти, на државна телевизија има руски концерт (ВИДЕО)

Кликнете тука за последните вести од Белорусија и протестите во Минск.

Прочитајте и...  Бектеши: Возилата со странски регистарски таблички ќе се регистрираат со 50 проценти намалени давачки

Поврзани вести

Во Велика Британија 608 починати од Ковид-19, најмногу од мај

И.И.

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Остави Коментар