ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Фудбалерите на Лајпциг и Атлетико Мадрид денеска (21.00 часот) на стадионот „Жозе Алвеладе“ во Лисабон ќе играат во второто четвртфинале во Лигата на шампионите.

Вчера го дознавме првиот патник во полуфиналето, екипата на ПСЖ со 2:1 беше подобра од составот на Аталанта. Токму париските „светци“ го чекаат вечерашниот победник со кој ќе се соочат на 18 август, а обложувалниците нешто поголеми шанси за пласман во следната фаза му даваат на шпанскиот претставник.

На спротивната страна германската екипа предводена од тренерот Јулијан Нагелсман ќе го дадат максимумот и излезе како победник во пресметката против играчите на Диего Симеоне.

Ова лето бундеслигашот остана без својот прв стрелец, Тимо Вернер кој одлучи да направи трансфер во Челси. Нагелсман е сигурен дека отсуството на тој играч нема да се почувствува во играта.

Прочитајте и...  „Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Вернер во минатата сезона реализираше 34 голови и запиша 12 асистенции на 45 мечеви во сите натпреварувања.

Ќе го замениме Вернер со способен играч, наскоро ќе знаете кој ќе го замени. Имаме квалитет, да, Вернер секако дека ќе беше стартер, но имаме играчи кои можат да се најдат во таа улога. Имаат шанса другите фудбалери да покажат што знаат и се надевам дека ќе постигнуваат многу голови – рече Нагелсман.

Свесен дека Атлетико Мадрид има големо искуство, но се игра еден натпревар и сè е можно.

Ќе ја гледаме нашата игра. Знаеме дека играчите на Атлетико се искусни, физички се силни, имаат силни дефанзивци како Хименез и Стефан Савиќ. Сакам да играме повеќе по страна, да бараме простор помеѓу нивните линии. Нема да го менуваме нашиот стил на игра. Постои пристиок, нервозата е присутна, но не сакам да ги притискам играчите додатно. Во фудбалот секогаш имате тензија. Зборувавме за различни сценарија, доколку ние реализираме гол, или тие поведат. Ќе биде возбудливо – додаде младиот стратег на Лајпциг.

Прочитајте и...  Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Прочитај повеќе

Дали Озил веќе го одигра последниот меч за Арсенал!?

Слободен печат

Мурињо пред три години во Скопје го водеше Манчестер јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Слободен печат

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат