ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Вечерва на стадионот „Да Луж“ во Лисабон се одигра првото четвртфинале на завршниот турнир во фудбалската Лига на шампионите, ПСЖ триумфираше со 2:1 против Аталанта.

Италијанскиот клуб беше досега најголемото изненадување во елитното натпреварување, а беше многу блиску да обезбеди настап во следната фаза. Уште во третата минута париските „светци“ можеа да дојдат до предност, но Нејмар не излезе како победник во дуелот со голманот Спортиело.

Дојде казната во 27 минута, хрватскиот интернационалец Пашалиќ по додавањето на Запата со еден прекрасен погодок со левата нога го отвори резултатот. И кога сите помислија дека составот од Бергамо ќе го шокира противникот, францускиот шампион во самиот финиш прави целосен пресврт.

Во 90 минута Маркињос после асистенцијата на Нејмар прво успеа да израмни, а три минути подоцна Мбапе го пронајде Чупо-Мотинг за поставување на конечниот епилог и голема радост кај тренерот Тухел.

Прочитајте и...  РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Во полуфиналето на 18 август („Да Луж“, 21.00 часот) ПСЖ ќе ги одмери силите против подобриот од пресметката Лајпциг-Атлетико Мадрид кои ќе играат в четврток од 21.00 часот на стадионот „Жозе Алваладе“, Лисабон.

Прочитај повеќе

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат

Ф1: Триумф на Ботас, Хамилтон сам се „откажа“ од победата

Слободен печат

Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Слободен печат

Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Слободен печат