Ливерпул ги дозна противниците на Светското клупско првенство

Светската фудбалска организација ФИФА денеска ја објави ждрепката за Светското клупско првенство на кое главен фаворит за трофејот е европскиот шампион Ливерпул. „Црвените“ настапите ќе ги започнат од полуфиналито, исто како и шампионот на Копа Либертадорес.

На отворањето на Светското клупско првенство ќе играат домашниот тим Ал Сад и шампионот на Океанија, Хиенген Спорт, а победникот ќе се сретне со мексиканскиот Монтереј. Токму победникот од тој четвртфинален дуел ќе биде ривал на Ливерпул.

На другата страна на ждребот, шампионот на Копа либертадорес за противник во полуфиналето ќе го има подобриот од дуелот помеѓу шампионот на Азија и африканскиот првак Есперанса Тунис. Турнирот ќе почне на 11. ноември, а ќе се игра во Катар.

Прочитајте и...  Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат