19 C
Скопје

Лино Червар доби наследник, тренерот на Нексе е нов селектор на „коцкестите“

Хрвоје Хорват е новиот селектор на ракометната репрезентација на Хрватска, потврди ракометната федерација на оваа земја.

Хрватската ракометна федерација (ХНС) ја прифати оставката на Лино Червар кој предложи тројца кандидати за свој наследник, Хрвоје Хорват, Ивано Балиќ и Славко Голужа. Червар уште по поразот од Аргентина на Светското првенство во Египет си поднесе оставка.

– По исцрпна расправа и детална анализа на секој од понудените кандидати, утврдено е дека Ивано Балиќ за жал не поседува потребна лиценца за извршување на селекторска функција. Од преостанатите двајца кандидати, Управниот одбор на ХНС со мнозинство на гласови и со по еден против и воздржан, одлучи поради континуитет во работата со репрезентацијата, за нов селектор да биде именуван Хрвоје Хорват – објави ХНС.

Хорват на последните три големи натпреварувања му беше помошник на Лино Червар и добро ги познава ракометарите, а на клупски план има одлични резултати со екипата на Нексе.

Поврзани вести

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Шилегов: Има заинтересираност за Вардар, но Самсоненко мора да најде начин да ги врати долговите

Слободен печат

Остави Коментар