33.8 C
Скопје

Tag : ракометна репрезентација на хрватска

Ракомет Спорт

Германија преку Словенија обезбеди пласман на ОИ, Хрватска блиску до Токио

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Германија оствари убедлив триумф над Словенија од 36:27 и обезбеди пласман на олимпискиот ракометен турнир. Германија во првото коло од групата 3...
Ракомет Спорт

Пресврт на Франција за триумф над „коцкестите“

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Франција со 30:26 ја совлада Хрватска на стартот од олимпискиот квалификациски турнир кој се игра во Монпелје. Првото полувреме им припадна на...
Ракомет Спорт

Лино Червар заврши во болница: Преку глава ми е од се

Слободен печат
Сега веќе поранешниот селектор на ракометната репрезентација на Хрватска, но и поранешен селектор на Македонија и тренер на Металург, легендарниот Лино Червар, денеска е опериран...
Ракомет Спорт

Червар: Циндриќ лаже, Металург ми должи еден тон пари

Слободен печат
По неуспехот на ракометната репрезентација на Хрватска на Мундијалот во Египет, на виделина излегуваат непријатни работи, а дел од нив се поврзани за две имиња...
Ракомет Спорт

Лино Червар доби наследник, тренерот на Нексе е нов селектор на „коцкестите“

Слободен печат
Хрватската ракометна федерација (ХНС) ја прифати оставката на Лино Червар кој предложи тројца кандидати за свој наследник, Хрвоје Хорват, Ивано Балиќ и Славко Голужа. Червар...
Ракомет Спорт

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат
Селекцијата на хрватска во последниот натпревар од групната фаза доживеа вистинска катастрофа губејќи со 38:26 од Данска и го заврши настапот на Светското првенство во...
Ракомет Спорт

Хрватите разочарани од Червар: Срамота е тоа што го направи

Слободен печат
Селекцијата на Хрватска вчера доживеа изненадувачки пораз од Аргентина од 23:19, но уште поголем шок предизвика одлуката на селекторот на „коцкестите“ Лино Червар, да си...
Ракомет Спорт

СП Египет: Чупиќ ги спаси Хрватите од срам, само бод за „коцкестите“

Слободен печат
Актуелниот европски шампион Хрватска го приреди најголемо изненадување на стартот од Светското првенство играјќи нерешено 29:29 против Јапонија. Од тотален срам, Хрватска ја спаси вардарецот...
Ракомет Спорт

Червар повеќе нема да ја води Хрватска

Слободен печат
Лино Червар по поразот од Шпанија, изјави дека повеќе нема да ја предводи Хрватска на големите натпреварувања. – Благодарен сум за сите медали кои ги...
Ракомет Спорт

Хит коментар на Класниќ: Доста е што веќе еден бубрег ми откажа, вчера можеше да ми откаже и срцето

Слободен печат
Иако Норвежаните во два наврати беа пред победата, борбените Хрвати не се предаваа и на крајот благодарение на голот на Жељко Муса дојдоа до триумфот...