21.8 C
Скопје

Лига на Европа: Адеми и Ристовски се надеваат на чудо во Шпанија

Вечерва се играат реванш натпреварите од четвртфиналето во Лигата на Европа каде двајца македонски репрезентативци се надеваат дека ќе успеат да ја продолжат битката за трофејот.

Аријан Адеми и Стефан Ристовски со нивниот Динамо Загреб му гостуваат на Виљареал и иако имаат негатива од првиот натпревар, се надеваат дека на крајот тие ќе се пласираат во полуфиналето.
– Ќе го нападнеме Виљареал од првата минута, немаме што да загубиме – изјави Ристовски.

Првата средба заврши со минимален триумф на шпанскиот тим, но во Динамо веруваат дека по пауза од 54 години, хрватскиот тим ќе игра во европско полуфинале.
– Со нетрпение го очекуваме натпреварот бидејќи ова е уште една можност да се покажеме во Европа, да го претставиме Динамо. Сите сме подготвени и максимално сме мотивирани па се надеваме дека на крајот ние ќе се радуваме – вели првиот голгетер на екипата, Мислав Орсиќ.

Стефан Ристовски сигурно ќе биде во првиот тим на Динамо, додека неизвесен е настапот на Аријан Адеми поради повреда, но хрватските медиуми најавуваат дека можно е тој да истрча на теренот од првата минута.
Во останатите натпревари од четвртфиналето, Манчестер јунајтед има предност од 2:0 од првиот натпревар и за очекување е без проблеми да ја елиминира Гранада, додека максимална неизвесност ќе има на натпреварите Славија Прага – Арсенал (1:1) и Рома – Ајакс (2:1).

Поврзани вести

Останаа уште само пет празни места во нокаут-фазата на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

Остави Коментар