8 C
Скопје

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Денеска во последниот 10 натпревар од групната фаза во Европската лига екипата на Еурофарм Пелистер загуби на гостувањето кај Кадетен Шафхаузен со 29:26.

После поразот на ГОГ кај Рајн Некар, се отвори шанса за играчите на Жељко Бабиќ да се борат за втората позиција во својата група, но истата не успеаја да ја искористат со нова победа.

Бабиќ за овој дуел не можеше да смета на повредените Кузманоски, Маџовски, Кушан, Кукуловски и Вегар, додека поради проблеми со визата недостасуваше Египќанецот Хендави.

Босанските интернационалци Периќ со седум и Граџан со шест погодоци беа најефикасни во редовите на битолската екипа. На спротивната страна за швајцарскиот тим доминираше Унгарецот Барток со седум голови, четири имаше Шелкер.

Прочитајте и...  Македонскиот репрезентативец Трајковски има две понуди од Италија

На конечната табела во групата „Д“ Рајн Некар го освои првото место со 17 бодови, пред Кадетен (14), ГОГ (12), Еурофарм Пелистер (11), Тримо Требње (6) и Татабања (0).

Нашата екипа во осминафиналето ќе ги одмери силите против германскиот Магдебург, првопласираниот од групата „Ц“.

Поврзани вести

Дефинитино е крај, сите англиски екипи излегуваат од Суперлигата

Слободен печат

Хаос во Ливерпул: Спонзорот си замина, капитенот ја нападна управата поради Суперлигата

Слободен печат

Квалификации за СП: Црногорките ќе играат на ракометниот Мундијал

Слободен печат

ЕХФ Лига на Европа: Познати сите учесници на фајнал-фор

Слободен печат

Завршен состанокот на екипите основачи на Суперлигата, засега само Сити официјално се откажа

Слободен печат

ВИДЕО: Шалке испадна од Бундеслигата по точно 30 години

Слободен печат

Остави Коментар