Летајте и слабејте со „антигравити“ вежбите - Слободен печат

Летајте и слабејте со „антигравити“ вежбите

Може ли да замислите да правите гимнастика речиси во бестежинска состојба? Да кажеме, да летате и истовремено да вежбате. И истовремено, да слабеете, да ги затегнете мускулите на целото тело, да си го поправите расположението, да се ослободите од напнатоста и да си ја подобрите концентрацијата. Забавно би било, нели? А, можно е. И тоа во Скопје, благодарение на „антигравити“ програмата на „Body Concept“ и лиценцираната инструкторка Маја Талевска.

„Антигравити“ овозможува едно несекојдневно и уникатно фитнес искуство. Вежбите се наменети за сите оние кои не се плашат да излезат од зоната на комфорот и да ја доживеат убавината на летањето. Ова е сосема поинакво фитнес искуство кое работи во функција на мускулите, но и во функција на подмладувањето.

– Програмата се изведува на „антигравити“ хамок или импровизирана свилена лежалка со носивост до еден тон, тестирана на бебе-слон. Хамоците се толку издржливи, што нема причина за страв, бидејќи тоа е најчестото прашање кај практикантите. Сѐ што треба да направите е да го суспендирате стравот и да излезете надвор од зоната на комфорот, подготвувајќи се за нови атрактивни движења, објаснува Маја.

Релативно младата дисциплина за првпат се појавила во Њујорк во 1991 година, а нејзин творец е Кристофер Харисон, поранешен акробат и танчер на Бродвеј, истакнат гимнастичар и учесник на Олимписките игри. Гаранцијата на Харисон е дека „антигравити“ вежбањето ќе ве направи посреќни, поздрави и, слушнете добро – повисоки!, со само една сесија.

Останатите предности на вежбите се што се зголемува мускулната флексибилност, се зајакнува и издолжува телото, се активираат хормоните на среќата, се регулираат хормоните, се забрзува циркулацијата. Со таканаречената „зеро компресија“ доаѓа до освежување на ендокриниот, лимфниот и дигестивниот систем, а резултатот од тоа е блескава и свиленкаста кожа.

-Часовите може да ги посетуваат сите кои се чуствуваат здраво. Контраиндикации би можеле да се јават кај луѓе со висок крвен притисок, очен притисок, епилепсија, полесни повреди на главата, мозочен удар, вртоглавици, тежок артритис, церебрална склероза, како и аплицирање на ботокс во последните шест часа, завршува инструкторката Талевска.

Прочитај повеќе

Принцот Хари се збогуваше од кралското семејство и пристигна во Канада: Почнува нов живот со Меган и Арчи (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Се породи најпознатата плус сајз манекенка – Животот ни се промени! (ФОТО)

Слободен печат

По шпекулациите за развод Џулија Робертс со сопругот во јавноста: По подолго време заедно на настан (ФОТО)

Слободен печат

Тексас јакната со крзно е апсолутен хит (ФОТО)

Слободен печат

Домашна витаминска вода којa секој треба да ја консумира – Направете си ја веднаш!

Слободен печат

Хороскоп за 21 јануари – Биковите ќе имаат среќа во работата, лавовите можеби ќе ја запознаат сродната душа

Слободен печат

Остави Коментар

1 + 9 =

Прочитај повеќе

Поради фотографијата на која покажала премногу ги изгубила следбениците на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Шок на сцена! Пејач почина на неговиот настап: „Прекина со свирење, се извини и ја спушти главата“… (ФОТО)

Слободен печат

Рита Ора нема милост: Ги полуде фановите со последните фотографии – позира во проѕирна маичка под која нема ништо! (ФОТО)

Слободен печат

Нашата Ана Марија од Скопје зачекори на модната писта на „Guess“ во Лугано (ФОТО)

Слободен печат

Уловен во прељуба: Реакцијата на овој маж кога ќе сфати дека го снимаат е бесценета (ВИДЕО)

Слободен печат

Зарем е можно вака да изгледа: Први фотки на Камерон Дијаз по породувањето (ФОТО)

Слободен печат