7.9 C
Скопје

„Ла Нацио“: Папата Франциск прими вакцина против коронавирус

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск се вакцинира против коронавирус со вакцината на „Фајзер“ и „БајонТек“, објави аргентинскиот весник „Ла Нацио”.

Изданието цитира извор кој вели дека кампањата за вакцинација на Ватикан започнала утрово и 84-годишниот понтиф е еден од првите кои биле вакцинирани.

За три недели се очекува да ја прими втората доза. Засега нема официјална потврда за оваа информација од Ватикан.

Прочитајте и...  Над 1,3 милиони лица се тестирани на коронавирус во Словачка, позитивни се 0,77 проценти

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар