„Ла Лига“: Виљареал само го налути Атлетико Мадрид! (ВИДЕО)

„Јорганџиите“ предводени од тренерот Диего Симеоне со пресврт дојде до три важни бода во битката за позициите кои водат во Лигата на шампионите.

Вечерва во 25. коло од „Ла Лига“ составот на Атлетико Мадрид успеа пред своите навивачи на „Ванда Метрополитано“ да го совлада Виљареал (3:1).

Во 16. минута поведоа гостите со голот на Алкасер, а непосредно пред финишот на првото полувреме намалија домаќините преку Кореја. Во вториот дел пресвртот на „јорганџиите“ беше реализиран благодарение на Коке (64`) и Жоао Феликс (74`).

Со овој 11. триумф сезонава во најсилното шпанско фудбалско првенство играчите на Симеоне се искачија на третото место за моментни 43 бодови.

Во останатите четири мечеви од неделната програма: Осасуна-Гранада 0:3, Алавес-Атлетик Билбао 2:1, Ваљадолид-Еспањол 2:1, Хетафе-Севиља 0:3

Табела: Барселона 55 бодови, Реал Мадрид 53, Атлетико Мадрид 43, Севиља 43, Хетафе 42, Реал Сосиедад 40…

Прочитајте и...  Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Прочитај повеќе

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат