27.8 C
Скопје

Кучан: Брисел знае кој е авторот на нон-пејперот, но не сака да го открие

Првиот претседател на Словенија, Милан Кучан изјави дека очигледно постои нон-пејпер за можна промена на границите на Балканот, иако словенечки претставници негираат каква било вмешаност.

– Не знам што го натера претседателот (Борут) Пахор да го постави тоа прашање. Тој го негира тоа, велејќи дека неговиот став е јасен дека нема дискусија за промена на границите. Тоа е демантирано и од премиерот на нашата Влада, но очигледно постои таков нон-пејпер. Сега излезе дека Брисел знае кој е авторот на нон-пејперот, како и неговата содржина, но тие не сакаат да го откријат поради неговиот погубен ефект врз меѓународните односи, изјави Кучан за Радио Слободна Европа.

Кучан додаде дека Словенија не може да има поинаков став од ставот за осамостојување на земјата – оти сите републики имаат право на свои држави и распадот на Југославија да заврши во постојните граници.

– Значи, никакво прецртување на границите не доаѓа предвид, нагласи Кучан. 

Поврзани вести

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Катерина Стевовска

Главен научник на СЗО: Разочарува резултатот на вакцината „КјурВак“

Слободен печат

ВИДЕО | Вознемирувачка ситуација: Мечка влегла во град во Јапонија, четири лица се повредени

Слободен печат

Гебрејесус: Очекувам Гвинеја да прогласи крај на епидемијата на ебола

Катерина Стевовска

Штипјанец пронајден мртов во близина на селото Чардаклија

Слободен печат

Приведен дилер од Битола, пронајдени кокаин и марихуана

Слободен печат

Остави Коментар