16 C
Скопје

Tag : нон пејпер

Вести Регион Слајдер

Инцко: „Мирната разделба“ може да се толкува како закана за суверенитетот на БиХ

Слободен печат
Валентин Инцко, претставникот за Босна и Херцеговина во ЕУ, уште еднаш го прозва Милорад Додик за оспорување на Дејтонскиот мировен договор, територијалниот интегритет и суверенитетот...
Вести Регион Слајдер

Професор Халцел: Српската влада ја напушта европската иднина, јас сум загрижен за застранувањето на „српскиот свет“

Слободен печат
Професорот на Институтот за надворешна политика на Џон Хопкинс на Универзитетот во Вашингтон, д-р Мајкл Халцел оцени дека сегашната српска влада ја напушта европската иднина...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Од идеи за нови граници до прогнози за крвави кланици

Соња Христовска Угриновска
Македонија најверојатно ниту оваа година нема да ги почне преговорите за членство со ЕУ, овој пат поради политичката криза што се посилно ја зафаќа Бугарија,...
Вести Свет

Борел ги повика медиумите да не ги објавуваат наводните нон пејпери

Слободен печат
Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, уште еднаш ги демантираше наводите од низата нон пејпери и побара фокус на поважни теми, јави...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Невистина е дека нон-пејперот доаѓа од Србија

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека  изјавата на претседателката на Косово, Вјоса Османи, дека нон-пејперот што се појави на Косово доаѓа од Србија...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Објавени детали од нов нон-пејпер за Косово: 90 отсто од барањата на Србите се исполнети, освен едно – најважното

Слободен печат
После фамозниот неофицијален документ на словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој нуди решение за Косово, се појави уште еден, но далеку посериозен предлог, чие авторство им...
Вести Македонија

САД: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ да се отворат во јуни

Слободен печат
САД го поздравија напредокот на Северна Македонија и Албанија во однос на клучните реформи и продолжуваат со поддршка на отворањето пристапни преговори на двете држави...
Вести Свет

Францускиот амбасадор го негираше нон-пејперот за Косово

Слободен печат
По германскиот амбасадор Јорн Род, кој негираше постоење на нон-пејпер за Косово, амбасадата на Франција излезе со слично соопштение. „Франција и Германија првично не стојат...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Се сомневам на една личност дека го пишувала нон пејперот

Слободен печат
За српскиот претседател Александар Вучиќ во таканаречениот „нон-пејпер” за Косово, што го објави приштинскиот весник „Коха диторе”, има „многу работи” што би ги посакале Србите,...