6 C
Скопје

Модната куќа „Диор“ со нова „тарот“ колекција за сезоната пролет/лето 2021

Сакате да знаете нешто за својата иднина? За последната колекција на висока мода од модната куќа „Диор“, креативниот директор Марија Грација Чури со директорот Матео Гарон се инспирираа од убавината на тарот картите и нивното симболично влијание на куќата.

Profimedia
Profimedia

Ова можеше да се види во видеото за промоција на колекцијата, наречено „Замокот на тарот“. Во мистериозната бајка исполнета со ликови од тарот картите, главната протагонистка, Девојката го отклучува замокот откако ќе ја избере картата Папата, највисока женска свештеничка, како жена која симболизира висока спиритуалност, внатрешна убавина и голема мудрост.

Profimedia
Profimedia

 

Во замокот таа се среќава со ликови од картите Шутот, Умереноста, Обесениот и Ѓаволот, кои се облечени во модели на средновековна облека. Таа е извезена со златни нитки, цветни апликации, везени палта, надополнета со кадифени црни палта, наметки од златен жоржет, богати ѓердани.

Прочитајте и...  Поранешните сопружници Џенифер Анистон и Џастин Теру сè уште се добри пријатели: Би било штета да не сме во контакт
Profimedia
Profimedia

Додека шета низ маѓепсаниот замок девојката доживува лична преродба, а приказната симболично ја опишува историјата на модната куќа „Диор“, која оваа година прославува 70-годишнина.

Profimedia
Profimedia

Инаку, за основачот на модната куќа, Кристијан Диор, се знае дека бил многу суеверен и имал амајлии што ги чувал, а пред секоја модна ревија сакал да му гледаат на тарот карти.

Profimedia
Profimedia

Поврзани вести

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Слободен печат

Славниот модел се огласи на социјалните мрежи еден месец откако го роди својот син

Слободен Печат

Северина по 17 години проговори за секс-снимката од јахтата

Слободен Печат

Турболентниот живот на Канје Вест: Сѐ уште чувствува вина за смртта на неговата мајка

Слободен Печат

ВИДЕО| Ана Николиќ позираше топлес: Нејзините обожаватели се прашуваат за што станува збор

Слободен Печат

Во продолжението на „Сексот и градот“ се враќа старата љубов на Кери Бредшо

Слободен Печат

Остави Коментар