Кралицата Елизабета: Приоритет на британската влада е да ја напушти ЕУ до 31 октомври

Кралицата Елизабета Втора денеска изјави дека приоритет на британската влада е да ја напушти Европската Унија до 31 октомври.

Зборувајќи пред парламентот, кој ја утврдува законодавната агенда на владата, кралицата го поддржала планот на премиерот Борис Џонсон да се „работи на ново партнерство со ЕУ, базирано на слободна трговија и пријателска соработка“, пренесува Ројтерс.

Таа додала и дека британската влада, по излегувањето од ЕУ, ќе обезбеди државата и натаму да има водечка улога во решавањето на светските проблеми, како и дека ќе продолжи да ги брани своите интереси, пренесува „Би-Би-Си“.

– Мојата влада ќе биде во првите редови при решавањето на најкомплексните меѓународни безбедносни прашања – рекла кралицата.

По говорот, кралицата Елизабета Втора се вратила во Бакингемската палата, а меѓу присутните во парламентот, можела да се забележи и поранешната премиерка Тереза Меј, јавува „Би-Би-Си“.

Прочитајте и...  Иванов: Нови избори не се опција, Костов: Се одбегнува ВМРО-ДПМНЕ, партија втора по ред со доделена легитимна моќ

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат