Косово и Србија на нова рунда преговори во понеделник во Брисел

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер, Авдулах Хоти, ќе допатуваат во Брисел во понеделник за нова рунда преговори на највисоко ниво под покровителство на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Јосеп Борел, јави дописничката на МИА од Брисел. Информацијата ја потврди портпаролот на Борел, Петер Стано, на редовниот брифинг за новинари во Европската Комисија.

– Оваа средба е дел од процесот на договор за нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина и ќе се занимава со две теми: аранжманите на немнозинските заедници и решавањето на прашањата за взаемни финансиски барања и сопствеништво“, рече Стано, иако не беше во можност да прецизира што точно се подразбира под овие термини.

Прочитајте и...  Наумовски: Оптимист сум дека ќе изнајдеме решение!

Стано истакна дека „нема да навлегува во детали пред почетокот на средбата”, и дека целата е да се разговара за сите „отворени прашања околу кои постојат различни или спротивставени гледишта”.

Пред состанок во понеделник, Мирослав Лајчак викендов ќе одржи средби на експертско ниво на кои ќе се разговара за раселените и исчезнати лица како и за економската соработка помеѓу двете страни.

– Целта е да ги заклучиме што е можно побргу сите теми, рече Стано, преку градење мостови помеѓу ставовите на двете страни.

Дијалогот за нормализација на односите помеѓу Србија и Косово има за цел да вроди со законски обврзувачки договор за двете страни, договор кој е клучен и за ЕУ перспективата на двете земји.

Прочитајте и...  Србија денеска со рекорден број жртви, Косово ја надмина бројката на илјада починати

Поврзани вести

СЗО: Пандемијата на коронавирусот може да предизвика дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија

Слободен печат

Инцидент во тетовско: Момче од Челопек пукал со автоматска пушка по расправија со сосед, при претресот му нашле и дрога

Слободен печат

ВИДЕО | Стефоска: Кога културното добро е во опасност мора да се мобилизираат сите ресурси во државата

Слободен печат

„Последната шајка во ковчегот на овој проект“: САД воведуваат санкции против „Северен тек 2“

Слободен печат

„Нови лист”: Случувањата околу Северна Македонија во изминатите 30 години се огледало на реалноста во ЕУ

Слободен печат

ФОТО: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех, новите детали ќе ве шокираат

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian