Кошаркарска Европа ја чека одлуката на Бертомеу

Потегот на играчите во неделата ги шокираше првите луѓе на најсилното европско клупско натпреварување…

После состанокот на клубовите ќе биде познато дали ќе продолжат натпреварите од оваа сезона во Евролигата и Еврокупот. Првиот човек на Евролигата, Жорди Бертомеу е пред голема и тешка одлука откако играчите го кажаа своето, односно „не“ за продолжување на мечевите во најсилното натпреварување на Стариот континент.

Епилогот на состанокот ќе биде познат денеска околу 16,30 часот, кога Бертомеу ќе одржи прес-конференција. Клубовите со А лиценца ќе ја донесат одлуката, ги има 11 и од нивните гласови сè ќе зависи.

Првиот состанок во неделата не помина како што се очекуваше. Играчите истакнаа дека сакаат натпреварувањето да прекине и дека немаат намера да играат. Овој нивни потег ги шокираше челниците на Евролигата. Кога сфати што се случува, Бертомеу кратко порача:

Прочитајте и...  Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Вие не одлучувате, гласаат клубовите – се зборовите на првиот човек на Евролигата.

До прекинот на натпреварувачката сезона 2019/2020 поради пандемијата на коронавирус, во генералниот пласман на првата позиција се наоѓаше турскиот Анадолу Ефес (24-4), пред шпанските великани Реал Мадрид (22-6) и Барселона (22-6), на четвртото и петтото место ЦСКА (19-9) и Макаби Тел Авив (19-9)…

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат