Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Атлетико Мадрид на својот веб сајт објави дека Анхел Кореа и Шиме Врсаљко се позитивни на коронавирус.

Шпанскиот клуб вчера ја информираше јавноста дека пред патувањето за Лисабон, две лица биле позитивни на тестовите за коронавирус.

Во денешното официјално соопштение се додава дека останатите членови на првиот тим биле тестирани повторно и дека сите се негативни, и ќе патуваат за Португалија во вторник за четвртфиналниот натпревар во Лигата на шампионите.

Екипата ќе се врати на тренинг ова попладне во отсуство на Анхел Кореа, кој останува во домашна изолација. Шиме Врсаљко, кој е надвор од тимот поради повреда, исто така, не чувствува симптоми и ќе остане дома. Лекарите ќе ја следат состојбата на двајцата играчи – соопшти клубот.

Прочитајте и...  Несудените водителки на „Еми“: Двете се позитивни на коронавирус

21 играч од првиот тим и Алекс дос Сантос, Ману Санчез, Рикелме и Тони Моја од академијата ќе патуваат во Португалија.

Дуелот меѓу Атлетико Мадрид и Лајпциг ќе се одигра на 13 август (четврток, 21.00 часот) на стадионот „Да Луж“ во Лисабон.

Прочитај повеќе

Невил: Не се освојува титула со Мегваер и Линделоф!

Слободен печат

Учесник во групите на Лига Европа го промовираше Руфати

Слободен печат

Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Слободен печат

Косово без најдобриот напаѓач против Македонија!?

Слободен печат

Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Изов со принудни измени поради седум позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат

Славниот Марадона денеска ќе навива против Ѓоковиќ

Слободен печат

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат

„Марка“: Сега е јасно дека Зидан има сериозен проблем!

Дејвис со тројка во последната секунда за втор триумф на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат