Конте пред финалето со Севиља: Зборот „страв“ не постои во мојот речник

Интер и Севиља утревечер ќе се борат за трофејот во Лигата на Европа.

Тренерот на Интер, Антонио Конте, сака дополнително да ги мотивира своите фудбалери пред утрешното финале и изјави дека само победниците се паметат.

Конте кој има искуство од настапи во финални натпревари како фудбалер, сега кога е тренер сака да ги види мотовирани и своите играчи бидејќи за противник имаат тим кој е специјалист за ЛЕ, Севиља дури пет пати триумфира во ова натпреварување во последните 15 години.

– Играв многу финалиња како фудбалер, победував но и губев во нив. Луѓето паметат само кога ќе победите. Ја освоив Лигата на шампионите, но исто така загубив три пати во финалето. Во историјата се памети само титулата, мора да бидеме горди бидејќи ова е прво финале за Интер по 10 години. Историјата ја пишуваат победниците и тоа треба да претставува дополнителна мотивација за сите нас – вели Конте.

Прочитајте и...  Куп: Вардар и Работнички елиминирани, Шкендија во четвртфиналето

Тренерот на Интер е убеден дека неговите фудбалери го мислат и чувствуваат како и тој, дека нема страв од Севиља.
– Ќе дадеме се од себе да ги израдуваме навивачите, клубот… Зборот страв не постои во мојот речник. Ја почитуваме Севиља и нејзината историја, ги респектираме, но ние сме во финалето бидејќи имаме свои карти кои треба да ги одиграме – изјави Конте.

Поврзани вести

Томас Милер е легенда: Играме против најголемите хулигани во фудбалот, а јас добивам жолт картон

Слободен печат

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Остави Коментар