18.8 C
Скопје

Кипар поради пандемијата во загуба од 2,24 милијарди евра од приходите од туризмот

За периодот јануари – ноември 2020 година, Кипар загубил 85,4 отсто од приходите од туризмот, односно 2,24 милијарди евра, во споредба со една година претходно, според податоците од Службата за статистика, јави дописничката на МИА од Атина.

За првите 11 месеци од минатата година, приходите од туризмот се проценуваат на 382 милиони евра во споредба со 2,62 милијарди евра во за истиот период во 2019 година.

Од 15 март до 8 јуни минатата година, поради мерките преземени од кипарската Влада за справување со пандемијата беше забранет влезот во Кипар за одредени категории, меѓу кои и туристите, а на почетокот на летото беа отворени аеродромите, но под строги протоколи и повторно само со за посетители од одредени земји, кои имаа добра епидемиолошка слика.

Извор:МИА

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензии во Црна Гора – владата на Кривокапиќ пред оставка поради резолуцијата за Сребреница

Слободен печат

Анкета за бугарските избори: Разликата меѓу ГЕРБ и „Има таков народ“ е помала од 2 отсто

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Остави Коментар