14 C
Скопје

Кина испрати млазни авиони до Тајван, Тајпеј возвраќа: Ќе се бориме до крај

Кина испрати дополнителни млазни авиони во воздушниот простор на Тајван во средата, на што реагираше министерот за надворешни работи на Тајван Џозеф Ву кој рече дека Тајван ќе се бори до крај во случај на кинески напад.

Тајван постојано протестираше против зголемената кинеска воена активност во последните месеци.

Имено, кинеското воено воздухопловство скоро секојдневно го напаѓа воздушниот простор на Тајван, што го смета за составен дел од својата територија.

Пекинг во понеделникот објави дека две борбени група на носачи на авиони спроведуваат вежба во близина на островот.

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека 15 кинески авиони, вклучително и 12 авиони, влегле во воздушниот простор на Тајван, а еден антиподморнички авион летал на југ преку каналот Баши меѓу Тајван и Филипини.

Прочитајте и...  Велика Британија основа стручна група за подготвеност за идни пандемии

Министерството соопшти дека тајванските воздушни сили испратиле авион да пресретнат кинески авиони и да ги предупредат да заминат.

Претходно во средата, министерот Ву рече дека САД се загрижени за можен конфликт и дека „носителите на одлуки“ во САД „јасно гледаат опасност од можноста Кина да изврши напад врз Тајван“.

„Подготвени сме да се браниме без никакво двоумење и ќе водиме војна ако треба да ја водиме. Ако треба да се браниме до последниот ден, ќе се браниме до последниот ден“, рече тој.

Кина вели дека нејзините активности околу Тајван се насочени кон заштита на кинескиот суверенитет. Вашингтон изрази загриженост за кинеските активности и рече дека посветеноста на САД кон Тајван е цврста.

Прочитајте и...  Почина поранешниот американски потпретседател Валтер Мондајл

Американската морнарица, пак, го испрати својот ракетен уништувач УСС Џон С. Мекејн да изврши „рутински“ транзит низ тајванскиот теснец во средата.

Министерството за одбрана на Тајван овој месец ќе спроведе осумдневна компјутерска симулација на кинескиот напад.

Втората фаза на вежби, вклучително и петдневни воени вежби за стрелање и вежби против слетување, ќе се одржи во јули, кога болниците исто така ќе практикуваат прифаќање на масовни жртви.

„Вежбите беа дизајнирани врз основа на најтешките непријателски закани, симулирајќи ги сите можни сценарија на непријателска инвазија врз Тајван“, изјави пред новинарите генерал-мајор Лиу Ју-Пинг.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

Слободен печат

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Остави Коментар