10 C
Скопје

Tag : воена вежба

Вести Свет Слајдер

Кина испрати млазни авиони до Тајван, Тајпеј возвраќа: Ќе се бориме до крај

Слободен печат
Кина испрати дополнителни млазни авиони во воздушниот простор на Тајван во средата, на што реагираше министерот за надворешни работи на Тајван Џозеф Ву кој рече...
Вести Свет Слајдер

Путин е на чекор до постигнување голема цел, а тоа значи иднина во страв

Слободен печат
Најавата за голема заедничка воена вежба на армиите на Русија и Белорусија, под кодно име „Запад 2021“, загрижи многумина на Западот. Набргу по објавувањето на...
Вести Свет

Заедничка вежба на армиите на Русија и на Белорусија: И странски војски ќе бидат поканети на „Запад 2021“

Слободен печат
Шефот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, Валери Герасимов денеска изјави дела Министерство за одбрана упати покана до странските војски да учествуваат во заедничките...
Вести Ви Препорачуваме Регион

За кого се вооружува Србија?

С.Р.
Денеска во Србија се одржува воената вежба “Содејство 20” која е една од најголемите воени вежби која воопшто се одржала кај северниот сосед.  2800 припадници...
Вести Регион

Грција и САД одржаа заедничка воена вежба јужно од Крит (ВИДЕО)

Слободен печат
Со фрегата, подморница и шест Ф-16 од грчка страна, уништувач од американска морнарица и хеликоптери на воената морнарица на двете земји се одржа заедничка аеронаутичка...
Вести Свет

Австриските власти не дозволија германската армија да одржи воена вежба во нивната земја

Слободен печат
Германската војска планираше да вежба бомбардирање над австриската покраина Тирол, но Министерството за одбрана во Виена, го одби таквото барање. Блогерот Маркус Вилхелм објави дека...
Вести Свет

ИРАНСКАТА АРМИЈА ПОКРЕНА ГОЛЕМА ВОЕНА ВЕЖБА: Ќе се тестираат способностите на војската во најтешки услови

Слободен печат
Иранската армија покрена голема воена вежба со која се симулира воздушен напад врз Персиски Залив и Ормутски Проток. Иранските државни медиуми објавија дека вежбата се...
Вести Македонија

Шекеринска на „Регекс-19″: Со воените вежби покажуваме дека функционираме како НАТО држава

Слободен печат
Присуството на армии од четири континенти на вежбата „Регекс 2019″, покажува колкава е довербата во нас како Армија и како држава да бидеме домаќини на оваа...
Вести Македонија

140 припадници на македонската Армија на воена вежба во Германија

Слободен печат
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска-Јанковска, вршителот на должност заменик на Амбасадорот на САД во Република Северна Македонија Џиар Литал Џон и заменик началникот на Генералштабот...
Вести Свет

Кога ќе ЗГРМИ руската морнарица – Вака изгледа воена вежба на руски разурнувач (ВИДЕО)

Слободен печат
Бродови и авиони на Пацифичката флота на Русија биле вклучени во интензивна акција, симулирајќи голема битка во Охотското море. Предводена од разурнувачот „Варјаг“, групата на...