КАРТЕР Е НЕУНИШТЛИВ: Ќе ја игра 22. сезона во НБА лигата - Слободен печат

КАРТЕР Е НЕУНИШТЛИВ: Ќе ја игра 22. сезона во НБА лигата

Легендарниот Картер доколку одигра само еден натпревар во новата сезонаќе стане првиот кошаркар во историјата на НБА лигата кој играл 22 сезони. Доколку заигра на еден натпревар во 2020 година ќе стане првиот кошаркар кој играл дури во четири различни децении.

Картер потпиша едногодишен договор со Атланта хоукс за која настапуваше и минатата сезона, а финансиските детали од договорот не се објавени.

Винс Картер минатата сезона настапи на 76 натпревари, на девет беше стартер и постигнуваше просечно по 7.4 поени по натпревар.

Пред Атланта, Винс Картер настапуваше уште и за Сакраменто, Мемфис, Далас, Феникс, Орландо, Њу Џерси и Торонто. Тој во НБА лигата влезе 1998 година како петти пик и беше избран од страна на Торонто репторс.

Прочитајте и...  „Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра финалето во ЛШ! (ФОТО)

Има осум настапи на ол стар натпреварите, а во најдобрата сезона во кариерата ја имаше како член на Торонто кога постигнуваше по 27.4 поени по натпревар.

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет + 12 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат