3.9 C
Скопје

Карпош раззеленува со 450 нови садници

Започна акцијата за садење 450 дрвца во општина Карпош по повод 44 години од формирањето на општината. Комуналните служби почнаа да засадуваат 300 ореви во дворовите на училиштата и градинките во општината.

Садниците се донација од Факултетот за земјоделство и храна.

-Акцијата за садењето на 150 дрвја ја започнавме од Карпош 4, од делот кај трговскиот „Антико“, а продолжуваме и на ул. „Васил Чакаларов“, кај Порта Козле. Заштитата на животната средина е приоритет број 1. Сведоци сме на сериозно аерозагадување, но, како локална самоуправа преземаме повеќе мерки за негово намалување, рече градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев.

Прочитајте и...  Заев: Ако некој мисли дека треба да бидам сменет, бујрум, во април имаме избори

Поврзани вести

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

Опасностите и стапиците на градењето мултирасни демократии

Гидеон Рачман/Financial Times

Јованка Орлеанка: Небесните гласови ја воделе низ битките, а ја однеле и на клада, умрела како маченичка за да стане светица

Слободен Печат

Заев: Ако некој мисли дека треба да бидам сменет, бујрум, во април имаме избори

Слободен печат

Споменикоманија во Србија: Вучиќ ќе има поголем споменик од Груевски!

Слободен печат

Утре без струја фирмите во комплексот МЗТ во општина Гази Баба

Слободен печат

Остави Коментар