Калин Ивановски елиминиран во осминафиналето на турнирот во Тулуз

фото: instagram.com/kalin_ivanovskii/

Македонскиот тенисер Калин Ивановски настапот на турнирот во Тулуз го заврши со пораз во второто коло, одосно осминафиналето.

Ивановски не успеа да го помине британскиот тенисер Хари Венделкен кој беше втора пречка за него на овој турнир. Првиот сет, Британецот го доби убедливо со 6:1, за потоа македонскиот тенисер да го крене нивото на игра.

Вториот сет донесе далеку понеизвесен меч и се решаваше во тај-брејк каде што Венделкен беше подобар со резултат 7:4 и со 2:0 го елиминираше Ивановски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот