Каков удар за Баерн, Левандовски мора на долга пауза! (ФОТО)

Во клучен дел од сезоната, најдобриот стрелец во Лигата на шампионите скоро еден месец ќе биде надвор од фудбалските терени…

Фудбалерите на Баерн со една нога се наоѓаат во четвртфиналето во Лигата на шампионите, откако славеа со 0:3 во првиот натпревар во вторникот на „Стемфорд бриџ“ кај екипата на Челзи.

Но, пред продолжението од сезоната баварскиот клуб се соочи со голем проблем, бидејќи се повреди неговиот најдобар стрелец, Роберт Левандовски.

Како што и официјално потврдуваат од „Алијанц“ арената, полскиот интернационалец ќе биде околу четири недели надвор од терените.

После враќањето од Лондон беа направени додатни прегледи кои потврдија фрактура на тибијата на левото колено, па така Баерн ќе мора скоро еден месец да игра без Полјакот.

Прочитајте и...  Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Се очекува Левандовски да носи гипс во наредните 10 дена, а потоа ќе следува уште околу три недели рехабилитација до враќањето на теренот.

Тоа значи дека ќе го пропушти реваншот против Челзи, потоа четвртфиналето од Купот на Германија против Шалке, како и бундеслигашките пресметки со Хофенхајм, Аугсбург и Унион Берлин.

Во најсилното германско фудбалско првенство Баерн води со 49 бодови, само еден повеќе од второпласираниот Лајпциг, а на третата позиција е Борусија Дортмунд со 45.

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат