ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Челзи издржа во првото полувреме, но не и во второто каде што ги разочара навивачите, Гнабри за три минути двапати ја затресе мрежата на лондонскиот клуб.

Вечерва на првите натпревар од осминафиналето во фудбалската Лига на шампионите Баерн Минхен триумфираше убедливо со 0:3 над Челзи, а Наполи пред своите навивачи одигра 1:1 со Барселона. Реванш средбите на „Камп Ноу“ и „Алијанц“ арената ќе се играат на 18. март.

Екипата на Наполи дојде до позитива со еден прекрасен погодок реализиран од страна на Дрис Мертенс во 30. минута од средбата, немоќен беше голманот Тер Штеген.

Со тој гол Белгиецот се израмни со рекордот на Марек Хамшик за најмногу голови за најдобар стрелец во клупската историја со 121 гол. Каталонците израмнија во 57. минута после една препознатлива „тики-така“ акција која со погодок ја круниса Гризман.

Прочитајте и...  Сите учесници на Олимпијадата ќе бидат познати во 2021 година

Иако беше на клупата за резерви, македонскиот репрезентативец Елиф Елмас не настапи денеска за италијанскиот клуб. Кај гостите во самиот финиш од средбата два жолти картони доби Видал кој предвреме го напушти теренот поради неспортски потег.

Немаше голови после првото полувреме на „Стемфорд Бриџ“, но затоа на стартот од вториот дел двапати за период од три минути потклекна одбраната на Челзи.

Гнабри беше двоен стрелец во мрежата на Кабаљеро благодарение на Гнабри, а двапати асистираше Левандовски. По додавањето на Дејвис, полскиот интернационалец го постави конечниот епилог во 76. минута. Лошата вечер на премиерлигашот седум минути подоцна беше заокружена со црвениот картон на Алонсо.

Прочитајте и...  Вимблдон наплати 114 милиони евра отштета за откажувањето и веднаш направи потег за почит

В среда од 21.00 часот ќе се одиграат првите мечеви и на дуелите во Франција и Шпанија, Лион против Јувентус, и Реал Мадрид против Манчестер сити.

Прочитај повеќе

Марино: Белгијците откажаа, и Премиер лигата ќе го направи истото!

Слободен печат

Федерер дели бесплатни совети на Инстаграм, се јави Ѓоковиќ и забавата е загарантирана (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдињо ја плати кауцијата и излезе од затвор

Слободен печат

Бев пред пензија, со цигара во рака и голем стомак, но тогаш ми пријде Антиќ…

Слободен печат

Одложена и деветтата трка во Ф1 сезонава

Слободен печат

После Џордан, Коби Брајант е најдобриот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реал Мадрид подготвува понуда за Халанд

Слободен печат

Американскиот тенисер открива: Сервисот на Ѓоковиќ е потценет

Слободен печат

Неверојатен предлог, натпреварите од Серија А да се играат само во Рим

Слободен печат

ФИФА го преместува летниот преоден рок

Слободен печат

Селекторот на борачите го победи коронавирусот, пуштен е на домашно лекување

Слободен печат

Оригиналниот дрес на Џордан од Дрим тимот ставен на аукција

Слободен печат