Како цената на бургерите ја демонстрира моќта на американскиот долар?- Слободен печат

Како цената на бургерите ја демонстрира моќта на американскиот долар?

Некои политичари и играчи на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со своите конкуренти.

За мерењето на овие наводи за помош пристигнува еден интересен индикатор – бургерите.

Индексот „Big Mac Index“ на „The Economist“, кој претставува достапен и разбирлив начин за мерење на вредноста на валутите, покажува дека речиси сите валути се потценети во однос на американскиот долар.

„Big Mac Index“, чие последно издание беше објавено минатата недела, е врз основа на теоријата на паритет на куповната моќ, или со други зборови, како девизниот курс влијае на вредноста на стоките што може да се купат со одредена валута.

Ако, преку валута „X“, можеме да купиме стока по пониска цена од валутата „Y“, тогаш валутата „X“ за која се смета дека е потценета, а „Y“ да биде преценета.

Прочитајте и...  Гончарук: Со владината програма Украина за пет години ќе ги исполни критериумите за членство во ЕУ

Силата на доларот не е нов феномен, но во последните шест месеци, таа стана уште посилна, посочува индикаторот, а пренесува „CNN“.

Еврото, главниот конкурент на доларот, ја изгуби својата вредност во американската валута од почетокот на годината.

„Big Mac“, бургерот на ланецот за брза храна „McDonald’s“, е поевтин во еврозоната за 19 отсто наспроти во САД. За споредба, пред половина година, разликата во цената беше 17%.

Руската рубља е најпотценетата валута во однос на американскиот долар, со разлика во цената од 65%, според пресметките на „The Economist“.

Еден „Big Mac“ во Русија чини 130 рубли, или околу 2 американски долари, во споредба со 5,74 долари во САД.

Од другата страна е швајцарскиот франк, кој е единствената преценета валута во однос на американскиот долар.

Прочитајте и...  Пропадна уште еден обид за формирање на влада во Косово

Во Цирих еден „Big Mac“ чини 6,5 франци, наспроти 6,6 американски долари, што го прави франкот за 14 проценти посилен отколку што е, колку што треба да биде вреднуван според Индексот.

Според „ICE US Dollar Index“, американскиот долар оваа година додаде 0,9%, според податоците на „Refinitiv“. Во 2018 година, зголемувањето изнесуваше 4 отсто.

Движењето во минатата година беше главно предизвикано од одлуката на федералните резерви за зголемување на каматните стапки. Високите каматни стапки ги прават активите на една земја, вклучувајќи ја и валутата да биде поатрактивна за инвеститорите.

Оваа година, доларот може да изгуби дел од својата вредност, бидејќи ФЕД се очекува да ги намали каматните стапки.

Политичарите веруваат дека силниот долар наспроти конкурентните валути ја попречува конкурентноста на американската економија на глобалните пазари.

Прочитајте и...  ВНИМАТЕЛНО: Одрони и влажен коловоз на патот Маврови Анови-Дебар

Прочитај повеќе

Ердоган: Планот да му се даде Ерусалим на Израел е апсолутно неприфатлив

Слободен печат

ГО РАСПАРЧИЛА ЛИЛЈАКОТ, ПА ГО ИЗЕЛА: Дали овој кинески специјалитет е виновникот за коронавирусот? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мас: Велика Британија ќе мора да прави компримиси за многу важни работи

Слободен печат

Сервисите за проверка на факти ќе ги проверуваат дезинформациите за коронавирусот

Слободен печат

Боки 13: Немојте да ме прекинувате

Горан Наумовски

Сметките за вода ќе бидат од биоразградлива хартија

Остави Коментар

20 − 16 =

Прочитај повеќе

Младеновиќ: 1ТВ зема мебел од нас и не го плати

Горан Наумовски

РКЕ бара да не се издава одобрение за градење на зграда без обврска за приклучок за парно

Слободен печат

Кинески експерт изјави дека епидемијата на коронавирусот може да го достигне врвот за 10 дена

Слободен печат

Водовод најавува тужби за продавачите на филтри за вода

Сведокот од Германија не се појави на судењето „Титаник 3“

Слободен печат

Празна зграда за два дена претворена во болница-примени првите пациенти заразени од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат