Tag : долар

Вести Економија

Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Слободен печат
По тринеделен пад, на пазарот со валути индексот на доларот и понатаму е под притисок, бидејки инвеститорите вложуваат во ризични валути и очекуваат, што се...
Вести Економија

Зајакна доларот на пазарот на валути

Слободен печат
Вредноста на доларот во кошницата од валути забеллежа пораст на денешното тргување на пазарот со валути. Неговиот индекс, кој ги следи движењата на американскиот во...
Вести Економија

Нов „пробив“ на Кина: Турците го користат јуанот

Слободен печат
Турските компании во различните сектори увозот од Кина го плаќале со кинески јуани преку релевантни банки, се наведува во соопштението на Централната банка на Турција,...
Вести Економија

Експерт предупредува на крах на доларот следната година

Слободен печат
Американската валута во 2021 година може да девалвира за една третина, предупреди поранешниот претседател на банката „Морган Стенли Азија” Стивен Роуч. Тој додаде дека тоа...
Вести Економија

Доларот стабилен, трговците ги следат вестите за нов бран на заразата

Слободен печат
Доларот при денешното тргување се стабилизира на меѓународните пазари, а расположението на трговците го „загушуваат“ се позачестените информации за нови случаи на заразата со коронавирусот....
Вести Економија

Пад на доларот пред состанокот на ФЕД

Слободен печат
По неколку недели силен раст, поттикнат од надеж за брзо закрепнување на економијата по укинувањето на ограничувањата воведени поради коронавирусот, оптимизмот на пазарите на капиталот...
Вести Економија

ЕЦБ: Запрен падот на голбалната употреба на еврото минатата година

Слободен печат
Глобалната употреба на еврото како валута  беше главно стабилна во текот на минатата година  по константниот пад по должничката криза во еврозоната, но надежите дека...
Вести Економија

Доларот се „лизна“, еврото забележа благо зајакнување

Слободен печат
Влијанието на доларот денеска се намали во однос на останатите најзначајни светски валути на меѓународните пазари за капитал, а зајакнување забележаа ризичните валути како ноцозеландската...
Некатегоризирано

Еврото на највисоко ниво од средината на март, доларот бележи пад

Слободен печат
Курсот на еврото на денешното тргување на меѓународните берзи на кратко достигна највисоко ниво од средината на месец март, а ризичните валути, како австралиската, забележаа...
Вести Економија

Цената на нафтата повторно „жртва“ на тензиите меѓу САД и Кина

Слободен печат
Цената на „црното злато“ на светските пазари за нафта утрово повторно регистрираше остар пад, а причина за тоа се тензиите на релација САД – Кина....