Tag : евро

Економија

Како Шведска профитираше со избегнување на карантинот?

Слободен печат
Изминатите три месеци. Курсот на шведската круна во однос на еврото порасна од 11,2 круни за евро кон средината на март на 10,4 круни кон...
Вести Економија Слајдер

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат
Според средната курсна листа на НБРСМ еврото денеска изнесува 61.6950 денари, додека американскиот долар чини 55.0848 денари, британската фунта пак, изнесува 68.2240 денари....
Вести Економија

Зајакна доларот на пазарот на валути

Слободен печат
Вредноста на доларот во кошницата од валути забеллежа пораст на денешното тргување на пазарот со валути. Неговиот индекс, кој ги следи движењата на американскиот во...
Вести Економија

Нов „пробив“ на Кина: Турците го користат јуанот

Слободен печат
Турските компании во различните сектори увозот од Кина го плаќале со кинески јуани преку релевантни банки, се наведува во соопштението на Централната банка на Турција,...
Вести Економија

ММФ: Македонија влезе во корона-кризата со силна позиција на девизните резерви

Слободен печат
Режимот на де факто фиксен девизен курс на денарот во однос на еврото е нешто што е корисно за земјата веќе неколку децении, претставувајќи клучно...
Вести Економија

Доларот стабилен, трговците ги следат вестите за нов бран на заразата

Слободен печат
Доларот при денешното тргување се стабилизира на меѓународните пазари, а расположението на трговците го „загушуваат“ се позачестените информации за нови случаи на заразата со коронавирусот....
Вести Економија

Еврото порасна во однос на доларот, златото стабилно, цената на нафтата бележи пад

Слободен печат
Еврото се засили на 1,1352 американски долари, додека австралискиот долар го затвори тргувањето на ниво од 0,6991 американски долари, во пораст за околу 0,5 проценти....
Вести Економија

ЕЦБ: Запрен падот на голбалната употреба на еврото минатата година

Слободен печат
Глобалната употреба на еврото како валута  беше главно стабилна во текот на минатата година  по константниот пад по должничката криза во еврозоната, но надежите дека...
Вести Економија

Доларот се „лизна“, еврото забележа благо зајакнување

Слободен печат
Влијанието на доларот денеска се намали во однос на останатите најзначајни светски валути на меѓународните пазари за капитал, а зајакнување забележаа ризичните валути како ноцозеландската...
Некатегоризирано

Еврото на највисоко ниво од средината на март, доларот бележи пад

Слободен печат
Курсот на еврото на денешното тргување на меѓународните берзи на кратко достигна највисоко ниво од средината на месец март, а ризичните валути, како австралиската, забележаа...