9 C
Скопје

Кај дебранец пронајдени марихуана и хероин

Дваесет и осумгодишен дебранец, заработи кривична пријава откако полициските службеници кај него пронашле наркотични средства.

– Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против Б.К(28) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштење во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекусори”, информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Тој посочи дека при контрола извршена на 25 февруари годинава, полициските службеници кај Б.К. пронашле и одзеле хероин и марихуана.

Димовски истакна дека според статистичките податоци на ОВР Дебар, во изминатото деноноќие, на ова подрачје полициските службеници констатирале 18 прекршоци за неносење лична заштита на лицето или во изминатите денови од оваа седмица 42 прекршоци.

Прочитајте и...  Љубомир Фрчкоски е сериозен кандидат за нов амбасадор во САД

Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување ширење на заразната болест Ковид-19. 

Поврзани вести

Попишувачите гарантираат безбедност, а бојкотот казна

Весна Тодоровска

На денешен ден – 23 јануари

Слободен печат

Во прогонство помина осум години, денеска се празнува големиот епископ Ниски

Слободен печат

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Слободен печат

Остави Коментар