Јоханис: Романија по 15 мај ќе воведе „состојба на подготвеност”

Забраната за собирање на отворен и на затворен простор и натаму ќе биде на сила, рече Јоханис. 

Романија нема да ја продолжи вонредната состојба по 15 мај, но ќе воведе „состојба на подготвеност” кога ќе дозволи некое мало олеснување на рестриктивните мерки, изјави претседателот Клаус Јоханис.

„Гардијан” наведува дека Јоханис истакнал дека епидемијата сè уште не поминала и дека романските граѓани ќе мора да бидат одговорни и претпазливи во наредниот период.

Јоханис додава дека ќе дојде до олеснување на некои мерки кои се однесуваат на патувањата, но на луѓето и натаму нема да им биде дозволено да патуваат во групи поголеми од тројца.

– Забраната за собирање на отворен и на затворен простор и натаму ќе биде на сила, рече Јоханис.

Прочитајте и...  Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска