-6 C
Скопје

Tag : Клаус Јоханис

Вести Свет

Романскиот претседател потпиша указ: Отповикани 12 амбасадори

Слободен печат
Романскиот претседател Клаус Јоханис потпиша указ за отповикување на 12 амбасадори, пренесува „Азерпрес“. Во информацијата на романската новинска агенција не се наведува причината за отповикувањата. Меѓу...
Вести Регион

Јоханис: Романија по 15 мај ќе воведе „состојба на подготвеност”

МИА Агенција
Романија нема да ја продолжи вонредната состојба по 15 мај, но ќе воведе „состојба на подготвеност” кога ќе дозволи некое мало олеснување на рестриктивните мерки,...
Вести Свет

Претседателот и премиерот на Романија се согласија: Најдобро е да има предвремени избори

Слободен печат
Романскиот премиер Лудовик Орбан денеска изјави дека ќе се залага предвремените избори во земјата да се одржат до средината на годината. Малцинската влада на Орбан...
Вести Регион

Убедлива победа на Јоханис на претседателските избори во Романија

Слободен печат
Клаус Јоханис е реизбран за претседател на Романија, откако оствари убедлива победа во вториот круг против лидерката на Социјалдемократската партија Вјорика Данчила. Според 88 проценти...