9 C
Скопје

Јанушев до Спасовски: Не пиеме нафта, бегството на Мијалков е најскапиот циркус координиран од мафијата

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев го праша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дали навистина мисли дека јавноста му верува кога зборува дека нема договор меѓу премиерот Зоран Заев и поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков за како што вели најскапиот „циркуз“ во државата.

Јанушев посочи дека била евидентна нервозата кај власта, и порача дека правдата за сите, брзо ќе дојде.

-Не пиеме нафта. Зборувате дека институциите се одговорни. За што се одговорни? За тоа што Мијалков сам се врати. Или се договоривте? Сами на себе не си верувате. Срам и брука сте за државата. Се она  што се случуваше деновиве со бегството на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков е циркус, не од оние за без пари, туку го гледаме најскапиот циркус бијеќи е организиран и кординиран од мафијата која си има своја држава. Ги гледавме Спасовски и Заев како велат дека системот е крив и дека системот не функционирал и затоа да видиме кои се главните механизми кои го водат системот. Тоа се токму тројцата минстери, за правда Маричиќ, за внатрешни работи Спасовски и премиерот Заев, затоа системот и не функонира, зашто овие луѓе го водат. Со кого мислите дека си поигрувате, НАТО позицијата, македонскиот народ, дали вашите по дома ви веруваат во циркусот што го направивте, праша Јанушев.

Прочитајте и...  Жена пронајдена мртва во викендичка во село Раштак

Според Спасовски, Јанушев не е најдобриот соговорник за оваа тема бидејќи бил другар по криминал со Груевки и Мицкоски.

-Криминалот и корупција се одлика на вашето време, во режимот. Секогаш крадецот вика држ те го крадецот и прашува зошто се водат такви постапаки. Ние и до сега покажавме дека правда мора да има за секого во оваа држава. Ова што сега го направија институциите со приведувањето на Мијалков и неможноста да избега од правдата, и ниту еден кој правел било каква штета на граѓаните и на државата не може а да не се соочи со правда. Во тој дел треба да бидеме сите на чисто и овие тези кои сега се прокренуваат дека некој нешто договорал со некого , мислам дека се демантираат една со друга. Нема никакви договарања, нема и да има со било кого бидејќи тоа не е одговорност и секој еден кој носел спротивни одлуки на законот и интересите на државта во секој момент треба да излезе пред лицето на правдата, рече Спасовски.

Прочитајте и...  Во Албанија пристигна нова пратка со вакцините на „Фајзер“: До сега во земјата се вакцинирани 260.000 луѓе

Поврзани вести

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Остави Коментар