8 C
Скопје

Јанушев до Спасовски: Не пиеме нафта, бегството на Мијалков е најскапиот циркус координиран од мафијата

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев го праша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дали навистина мисли дека јавноста му верува кога зборува дека нема договор меѓу премиерот Зоран Заев и поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков за како што вели најскапиот „циркуз“ во државата.

Јанушев посочи дека била евидентна нервозата кај власта, и порача дека правдата за сите, брзо ќе дојде.

-Не пиеме нафта. Зборувате дека институциите се одговорни. За што се одговорни? За тоа што Мијалков сам се врати. Или се договоривте? Сами на себе не си верувате. Срам и брука сте за државата. Се она  што се случуваше деновиве со бегството на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков е циркус, не од оние за без пари, туку го гледаме најскапиот циркус бијеќи е организиран и кординиран од мафијата која си има своја држава. Ги гледавме Спасовски и Заев како велат дека системот е крив и дека системот не функционирал и затоа да видиме кои се главните механизми кои го водат системот. Тоа се токму тројцата минстери, за правда Маричиќ, за внатрешни работи Спасовски и премиерот Заев, затоа системот и не функонира, зашто овие луѓе го водат. Со кого мислите дека си поигрувате, НАТО позицијата, македонскиот народ, дали вашите по дома ви веруваат во циркусот што го направивте, праша Јанушев.

Прочитајте и...  Шестиот пакет денеска на Влада

Според Спасовски, Јанушев не е најдобриот соговорник за оваа тема бидејќи бил другар по криминал со Груевки и Мицкоски.

-Криминалот и корупција се одлика на вашето време, во режимот. Секогаш крадецот вика држ те го крадецот и прашува зошто се водат такви постапаки. Ние и до сега покажавме дека правда мора да има за секого во оваа држава. Ова што сега го направија институциите со приведувањето на Мијалков и неможноста да избега од правдата, и ниту еден кој правел било каква штета на граѓаните и на државата не може а да не се соочи со правда. Во тој дел треба да бидеме сите на чисто и овие тези кои сега се прокренуваат дека некој нешто договорал со некого , мислам дека се демантираат една со друга. Нема никакви договарања, нема и да има со било кого бидејќи тоа не е одговорност и секој еден кој носел спротивни одлуки на законот и интересите на државта во секој момент треба да излезе пред лицето на правдата, рече Спасовски.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Деспотовски: Три инвестиции потврдени во првите три месеци, има најави за уште 15 други наскоро

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар