Јанева: Дојдена сум да дадам исказ со цел да помогнам да се забрза истрагата (ФОТО) - Слободен печат

Јанева: Дојдена сум да дадам исказ со цел да помогнам да се забрза истрагата (ФОТО)

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска дојде во Одделот за организиран криминал и корупција при Јавното обвинителство каде е повикана да даде исказ за случајот “Рекет”.

Таа на сослушувањето влезе со адвокат. Нејзин бранител е поранешниот шеф на Службата за државна безбедност, екс јавен обвинител, а сега адвокат Стеван Павлевски.

фото: Слободен печат/ Драган Митрески

Во кратката изјава за јавноста Јанева рече дека таа се уште е Специјален јавен обвинител на Македонија.

фото: Слободен печат/ Драган Митрески

– Моите колеги од СЈО се легитимни застапници на обвиненијата пред судот. Јас сум дојдена да дадам исказ со цел да помогнам да се забрза истрагата – рече Јанева.

Досега во обвинителството за случајот „Рекет“ сведочеа обвинителите Лиле Стефанова, Елизабета Јосифовска и Бурим Рустеми, како и шефицата на кабинет на Јанева во СЈО. Своја верзија за „Рекет“ даде и осомничениот Кичеец, а Јовановски сѐ уште ја чека својата покана да се соочи со Русковска.

Прочитај повеќе

Делови од Козле утре ќе останат без вода

Слободен Печат

Концентрациите на јаглерод диоксид во атмосферата со најголем пораст уште од 1958 година

Слободен печат

Секое училиште треба да обезбеди услови за одржување на менструалната хигиена

Слободен Печат

Дескоска: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ Јовевски да присуствува на средбите за Законот за ЈО е алиби за напуштање на преговорите

МИА Агенција

Не е познато кога непосакуваните руски дипломати ќе ја напуштат Бугарија

МИА Агенција

Дел од населбата Капиштец утре без струја

Слободен печат

1 comment

Dedinec 20/08/2019 - 14:28 at 14:28

Ama treba i da se dorascistat rabotite.
Lile Stefanova od Radovis
Zet za kerka na Pandelski od Radovis
Cifliganec od Radovis
Igor Milev vnuk na Cifliganec od Radovis
soprugata na Igor obvinitel koleska na Lile itn………

Reply

Остави Коментар

17 − five =

Прочитај повеќе

Полушанса во Собранието за законот за обвинителство

Слободен печат

ДИК продолжува да едуцира обучувачи за спроведување на изборниот процес

Чудо во Сибир: Жена падна од девети кат на зграда, стана и си замина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

Турција ќе се обиде да спречи нов мигрантски бран од Сирија

Слободен печат

Камерите со технологија за препознавање на лица пристигнува во Лондон

Слободен печат

Жена која допатувала од Кина – втора заболена од корона вирусот во САД

Слободен печат