Изјавата на Помпео наиде на негативни реакции во Палестина, а позитивни во Израел

Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Рдене синоќа ја осуди изјавата на американскиот државен секретар Мајк Помпео дека САД го омекнуваат ставот за изградба на израелските населби во окупираниот Западен Брег.

– Американската администрација го изгуби кредибилитетот да има каква било иднина во мировниот процес, рече тој, додавајќи дека тоа е нелегално според меѓународното право.

Од кабинетот на Нетанјаху, одлуката беше поздравена со коментар дека промената на политиката претставува „коригирање на историската грешка” во врска со населбите.

– Оваа политика ја отсликува историската вистина дека еврејскиот народ не е странски колонист во Јудеја и Самарија (израелски имиња за Западниот Брег)”, се вели во соопштението.

Ривалот на Нетанјаху, Бени Ганц, исто така, ја поздрави најавата на Помпео, велејќи дека тоа покажува цврст став за Израел и посветеност на безбедноста и иднината на целиот Блискиот исток.

Прочитајте и...  Масовно труење со алкохол во Иран

По вчерашната изјава на Помпео за омекнување на американскиот став за израелските населби, тој го отфрли правното мислење на Стејт департментот од 1978 година според кое изградбата на населби на окупираните територии не е во согласност со меѓународното право.

Според него, администрацијата на Трамп смета дека правните прашања за населбите се прашања на израелските судови.

– Тешката вистина е дека никогаш нема да има правно решение за конфликтот и дека аргументите за тоа кој е во право, а кој греши, како прашање од меѓународното право, нема да донесе мир, вели Помпео.

Правното мислење за населбите од 1978 година е познато како Ханселов Меморандум и се заснова делумно на Жeневската конвенција за забрана на населување цивили во окупираната територија.

Прочитајте и...  На терените на US Open во Њујорк се подига привремена болница

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат