Издание на „Антолог“: Роман „Ана“ од Николо Аманити

Издавачот „Антолог“ го објави романот „Ана“ од италијанскиот писател Николо Аманити, во кој главниот лик Ана, нејзиниот брат и други деца шетаат низ Сицилија, јадат слатки и конзервирана храна, борејќи се да преживеат. Храната и водата стануваат луксуз. Пожари беснеат низ целата земја. Дистопија. Пред четири години опасен вирус од Брисел ја заразил целата планета и го убил целото возрасно население! Останале само деца. Организирани како детски орди, изгубените и оставени мали жители изгледаат како да ја започнуваат цивилизацијата од нула.

– Во овој дистописки роман, Аманити фрла остра критика на корпоративниот глобализам што владее со светот и го потсетува човештвото дека наскоро ќе исчезне ако се остави на ова и не се спротивстави. Пораките што ги пренесува Аманити преку оваа книга се и повеќе од добредојдени во ова време кога се чини дека стварноста почнува да ги остварува предупредувањата од фикцијата – нагласуваат од „Антолог“.

Прочитајте и...  Зборник на народна еротика: „(И)стории од долапот“ од д-р Ана Мартиноска

Николо Аманити (роден 1966) е еден од најпознатите италијански писатели. Студирал биологија. Автор е на неколку романи и збирки раскази. Дел од неговите книги се филмувани од режисери, како Габриеле Салваторе и Бернардо Бертолучи. Во 2014 година и Аманити се испробува како филмски режисер. Македонското издание на книгата е преведено од Калина Јанева, графички уредено од Марко Трпески, а финансиски поддржано од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 28, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 25-26 април 2020)

Прочитај повеќе

Зборник на народна еротика: „(И)стории од долапот“ од д-р Ана Мартиноска

Тони Димков

Книжевна резиденција: Писателката Маја Солар престојува во Скопје

Тони Димков

Блуз и соул фестивал 2020: Домашен блуз со „Банкрот блуз бенд“ и пријателите

Тони Димков

Разговор со Бранислав Николов, Пијан Славеј од групата „Фолтин“: Зависник сум од ритамот, мелодијата и од формата во поезијата

Тони Димков

Продукција: Филмови на „Авард филм и видео“ учествуваат на три фестивали

Тони Димков

Интервју со д-р Ана Стојаноска: Пишувањето ми е лична борба и задоволство

Тони Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Национална галерија: Миграцијата како мотив за сликање портрети на тетовскиот сликар Биљгаип Кочиште – Биге

Тони Димков

Фестивал за современи уметности „Акто“ 2020: Човек на човека мора да му е семејство

Тони Димков

Фестивал за критичка култура: „Крик“ го опсервира актуелното општество

Тони Димков

ДММ 2020: Грандиозни концерти со македонска музика

Тони Димков

МТФ „Скупи фестивал“: Иновативен театар со социјален и политички предизвик

Тони Димков

Фестивал „Скопје синема сити“: Филм за „Њу ордер“ го отвора фестивалот на музички документарци

Тони Димков