Ирачката војска со свеченост ги испрати американските колеги од базата „Ал-Каим“

Ирачката војска со пригодна свеченост ја презеде воената база „Ал-Каим“ од американските и коалициските сили во оваа земја, што се наоѓа во близина на ирачко-иранската граница, во западната провинција Анбар.

Наскоро се очекува американската војска да напушти уште две други бази во земјата, јави агенцијата Анадолија.

Како што наведува агенцијата, станува збор за воена база на старата железничка станица што им беше дом на силите на меѓународната коалиција кои во борбата против ИД ги предводи војската на САД.

Оттаму се наведува дека токму овој регион во Ирак во 2014 година прв падна во рацете на џехадистите од ИД, а беше меѓу последните ослободени региони на крајот на 2017 година.

Во следните денови се очкеува повлекувањето на американските и коалициските сили од базите во Мосул и Киркук. Војниците кои излегоа од базата „Ал-Каим”, наводно, заминале за Сирија.

Прочитајте и...  Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Со повлекувањето од три од вкупно осумтте бази САД значително го редуцираа своето воено присуство во Ирак. Тоа се случува во екот на тензиите во американските односи со Ирак и Иран.

Поврзани вести

Катанци се редат: Уште една земја воведува карантин

Слободен печат

Владејачката партија Грузиски сон води на денешните изборите

Слободен печат

Вучиќ пристигна во Црна Гора за погребот на владиката Амфилохие

Слободен печат

ВИДЕО: Фатен еден осомничен за нападот во Лион, каде беше ранет грчки свештеник

Слободен печат

Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Слободен печат

Се бараат донации на Фејсбук, а возниот парк на Заеви чини колку 10 амбулатни возила, бесни од опозицијата

Слободен печат

Остави Коментар