7.1 C
Скопје

Tag : база

Вести Свет Слајдер

Вирусот стигна и до јужниот пол: Во база на Чиле на Антарктик се регистрирани 36 случаи на ковид-19

Слободен печат
На Антарктикот, единствениот континент што досега не беше погоден со пандемијата на ковид-19, се пријавени првите 36 инфицирани лица кои биле стационирани во чилеанската истражувачка...
Вести Свет

Втор напад на Израел врз Сирија за седум дена: База во јужниот дел на Дамаск како мета на проектилите

Слободен печат
Сириската војска соопшти дека во израелските воздушни напади е погодена област во јужното предградие на Дамаск, каде воени дезертери тврдат дека има силно иранско воено...
Вести Свет

САД планираат базата во Инџирлик да ја преселат на грчките острови

Слободен печат
Соединетите Американски Држави планираат да ја напуштат стратешката воена база „Инџирлик” во јужната турска провинција Адана и да се преместат на грчките острови, рече републикански...
Вести Свет

Американската воена база на Окинава во карантин поради епидемија на коронавирус

МИА Агенција
Населението на јужниот јапонски остров Окинава е загрижено откако во тамошната американска воена база се забележани десетици случаи од заразни со новиот коронавирус, јави Гласот на...
Вести Свет

Ирачката војска со свеченост ги испрати американските колеги од базата „Ал-Каим“

Слободен печат
Ирачката војска со пригодна свеченост ја презеде воената база „Ал-Каим“ од американските и коалициските сили во оваа земја, што се наоѓа во близина на ирачко-иранската...
Вести Свет

Двајца американски и еден британски војник загинале во ракетниот напад врз ирачка база

МИА Агенција
Двајца американски и еден британски војник загинале, а уште десетина други се ранети во синоќешниот ракетен напад врз ирачката воена база „Ал-Таџи”, на 15 километри...
Вести Свет

САД гради нова база во североисточна Сирија

Слободен печат
Армијата на Соединетите Американски Држави започна со изградба на нова база во североисточна Сирија, јавуваат локалните медиуми. Американската воена база се наоѓа во градот Хасаки,...
Вести Свет Слајдер

Пентагон: Во иранскиот напад врз базата во Ирак се повредени 11 војници

Слободен печат
Единаесет американски војници се повредени за време на иранскиот напад врз базата Ал Асад во Ирак, иако Пентагон претходно тврдеше дека никој не бил повреден....
Вести Свет

МАСАКР ВО СИБИР: Војник убил најмалку осум колеги во базата

Слободен печат
Еден руски војник убил осуммина колеги и повредил уште двајца во воена база во Сибир. Како што е соопштено од руското министерство за одбрана, рускиот...
Вести Свет

Американските трупи се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Слободен печат
Американските трупи кои се повлекоа од Сирија ја уништија својата база со пистата за воени транспортни авиони и хелиодромот во таа земја, објави денеска сириската...