Интер после три години го „урна“ Сасуоло! (ВИДЕО)

Во рамките од осмото коло во најсилното италијанско фудбалско првенство екипата на Интер со резултат 3:4 триумфираше над Сасуоло. Последен пат Интер славеше во меѓусебните дуели од Серија А против Сасуоло на 18 декември 2016 година. Оттогаш па до овој меч Сасуоло четирипати славел, а годинава ремизираа.

Гостите од Милано на денешниот дуел поведоа уште во втората минута со прекрасниот погодок на аргентинскиот интернационалец Мартинез. Домаќините успеаја да израмнат во 16 минута преку Берарди убаво си изгради простор за шут и прецизно стрелаше во мрежата на Консигли.

Во 38 минута де Врај убаво го пронајде Лукаку кој добро се снајде во казнетиот простор ка Сасуоло се погрижи за 1:2.

Белгиецот непосредно пред паузата го запиша и вториот погодок на мечот од пенал кој претходно го изнуди Мартинез кој беше фаулиран за сигурна позитива по првото полувреме.

Прочитајте и...  Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

И Мартинез успеа од белата точка по вторпат да се запише во листата на стрелците во 71 минута за уште поголема предност на „Мапеј“ стадионот во Реџо Емилија. До крајот на натпреварот играчите на Де Зерби само го ублажија својот третиот пораз во низа преку Ѓуричиќ и Бога.

Ова е седми триумф за Интер кој моментно е на втората позиција на табелата со 21 бод, еден помалку зад лидерот Јувентус.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат